Dalgıç Tespit Sonarı SİU 2012'de En İyi Demo Ödülünü kazandı...

​​Institute of Electrical and Electronics Engineers(IEEE) tarafından, Özyeğin Üniversite’si sponsorluğunda bu yıl 20.si düzenlenen “Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları Kurultayı”, 18-20 Nisan tarihleri arasında Fethiye’de gerçekleştirilmiştir.

Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri A.Ş. Demo oturumunda, 2008 yılında TÜBİTAK 1501 ARGE projesi olarak başlatılan, sonucunda Türkiye’nin milli imkanlar ile geliştirilmiş ilk yüksek frekanslı sonarı olan “Dalgıç Tespit Sonarı” projesi ile sahip olduğu Akustik ve Sonar Sinyal İşleme kabiliyetlerini sergileme fırsatı bulmuştur.

Jüriliğini Oğuz Sunay(Özyeğin Üni.) başkanlığında, Orhan Arıkan(Bilkent Üni.), Aytül Erçil(Sabancı Üni.), Ali Özer Ercan(Özyeğin Üni.), Cebrail Taşkın(Türk Telekom R&D) yaptığı heyet tarafından Dalgıç Tespit Sonarı projesi ile KBST birinciliğe layık görülmüştür. Aynı oturumda ikinciliği İyon projesi ile TÜBİTAK, üçüncülüğü ise Baskın Yüz Tanıma Niteliklerinin Elde Edilmesi projesi ile İTÜ kazanmıştır.

​Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri A.Ş. kurultayda “Dalgıç Tespit Sonarı” projesini sahip olduğu akustik ve sonar sinyal işleme çözümleriyle Anayurt Güvenliği, Denizaltı/Denizaltı Savunma Harbi ve Mayın Harbi Sonar Uygulamalarında rahatlıkla kullanabilecek özgün bir ürün olarak başarıyla sunmuştur.